Güzellik

Gliserin Saça Nasıl Uygulanır?

Gliserinin saça faydası incelendiğinde en önemli özelliği saçtaki nemi tutmasıdır. Bu sayede saçın kuruyup yıpranmasına engel olmaktadır. Nemi saç köklerine çeken gliserin nemi orada hapsetmektedir. Böylelikle saç kökleri ve telleri korunmakta, daha yumuşak bir yapıya kavuşmaktadır. Çevresel faktörler ya da boya, ısı gibi etkilerden dolayı yıpranan saçları eski haline getirmek için de gliserin kullanımı oldukça yaygındır.

Gliserin kullanılmadan önce su ile seyreltilmektedir. Böylelikle saç için daha faydalı bir hal almaktadır. Kullanım süresi genellikle kullanılacak saçın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ortalama kullanımı bir ya da iki haftalık bakım şeklinde olmaktadır.

Gliserin Saça Nasıl Uygulanır1Saç İçin Gliserin Kullanımı

Gliserini saça uygulamak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birinci yönteme göre eşit miktarda olan bir ölçek su bir ölçek gliserin ile karıştırılmaktadır. Elde edilen karışım duş esnasında saçlar şampuanlandıktan sonra durulama şeklinde saçlara sürülmektedir. Daha sonra yaklaşık beş dakika kadar bekletilerek saçlar ılık su ile tekrar durulanmaktadır. Eğer gliserinli su çok kuru saçlar için yapılıyorsa bir hafta içerisinde üç kere uygulama yapılabilir.

Saçlar için gliserin kullanımında diğer bir yöntem de içerisinde saça faydalı başka malzemelerin de karıştırılmasıdır. Bunun için gerekli malzemeler üç bardak papatya çayı, altı ya da sekiz damla biberiye yağı, iki çay kaşığı sızma zeytinyağı ve üç çay kaşığı gliserindir. Karışımı hazırlamak için bütün malzemeler bir araya getirilerek iyice karıştırılır ve elde edilen sıvı sprey şişesine koyulur. Bu sayede kullanımı daha kolay olmaktadır. Saçların gün içerisinde çok fazla kuruduğu anlarda karışım sprey şişe yardımıyla saçlara sıkılmalıdır. Karışımın ömür ortalama on gündür ve kullanmadan önce mutlaka şişe çalkalanmalıdır. Böylelikle gliserin ile saç bakımı daha sağlıklı olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu