Gebelik

Gebelikte Yenilmemesi Gereken Besinler

Tüketilmesinin olumlu olduğu gibi gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken besinlerde bulunur. Bebeğin ve anne adayının sağlığı için gebelerin yememesi gereken yiyeceklerden uzak durması gerekir. Sizin için oluşturduğumuz liste sayesinde uzak durmanız gereken besinleri öğrenebilirsiniz. Bu besinleri hayatınıza sokmayarak da hem kendinizin sağlığını korumuş olursunuz. Hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemli katkıyı sunabilirsiniz.

İşlenmiş Etler Gebelik Döneminde Tehlikelidir

Gebelik dönemindeki kişilerin uzak durması gereken besinlerin başında işlenmiş etler yer alır. Etlerim işlem görme süresi arttıkça, etler üzerindeki bakteri oluşumunda da bir artış meydana gelir. Bu nedenle de salam, sosis ve sucuk gibi işlem görmüş etlerden anne adayının uzak durması gerekir. Bu durum bebeğin anne karnındaki sağlıklı gelişimi için de oldukça önemlidir. Gebelikte uzak durulması gerekenler listesinde ilk sırada yer alan işlenmiş etleri hayatınızdan çıkararak, anne karnında bebeğinizin sağlıklı gelimini destekleme olanağı elde edebilirsiniz.

Deniz Ürünleri Tüketirken Dikkatli Olun

Anne adayları için balık oldukça sağlıklıdır. Uzmanlar haftada iki kere annenin ve bebeğin sağlığı için balık tüketmeyi önemli hale gelir. Ancak her balık aynı oranda sağlıklı değildir. Çünkü kimi balıkların içerisinde yüksek oranda civa bulunur. Civa oranı yüksek balıklar da anne adayları için son derece tehlikelidir. Ayrıca kabuklu deniz ürünleri de tüketilmemesi gereken besinler listesinin içerisine girer. Kabuklu deniz ürünleri tüketmek ya da yüksek civa oranlı balıkları tüketmek bebeğin sinir sistemine olumsuz etki yapar. Ayrıca haftada iki defadan fazla balık yemek de son derece zararlı durumlara yol açabilir.

Asitli İçecekler Tüketmeyin

Gebelik döneminde anne adayının asitli içecekleri tüketmesi bebek için oldukça sağlıksız bir durumdur. Hamilelikte tüketilmemesi gereken kutu meyve suları da bu dönemde gebelerin hayatından çıkarılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu