Gebelik

Gebelikte Sivilceler

Hamilelik ile başlayan değişimler pek çok kişinin çeşitli endişelere kapılmasına neden oluyor. Sadece hormonlarda değil ciltte de büyük değişimler meydana gelebiliyor. Özellikle gebelikte sivilce sorunu her 10 kadından dördünün yaşadığı bir problemdir. Ancak ciltte çeşitli sivilcelerin çıkmaya başlaması mutlaka bir sağlık sorununun habercisi olmayabilir. Hatta bu durum gayet normal kabul ediliyor.

Gebelikte Sivilceler
Gebelikte Sivilceler

Hamilelikte Hormonlar Cildi de Etkisi Altına Alıyor

Bunun nedeni hamilelik ile birlikte hormonların da değişmeye başlamasıdır. Artan hormonlar öncelikle cildi etkisi altına alıyor. Ciltteki yağ oranının fazlalaşması da artan hormonların belirtilerinden yalnızca biridir. Bu durum gebelikte sivilce sorunu ile karşı karşıya kalınmasına neden oluyor. Ancak hamilelikte akne veya sivilce sorunu ile karşılaşan kadınların mutlaka hekime görünmesi gerekir.

Pek çok kadın sivilce kremleri, losyonları ve benzer ürünler kullanıyor. Oysa bunların pek çoğu bebeğe zararlı içeriklere sahip olduğundan asla hekim kontrolü dışında kullanılmaması gereken ürünlerdir. Aynı zamanda hamilelik döneminde sivilcelerin sıkılması enfeksiyon oluşmasına neden olabiliyor. Bu enfeksiyon da yine bebeğe zarar verebilecek durumlardan biridir.

Gebelikte Sivilceler
Gebelikte Sivilceler

Sivilce sorunu yaşayan hamile bayanların yapması gereken en önemli husus cildini temiz tutmalarıdır. Günde bir defa kükürtlü sabun ile yüzlerini yıkamaları yağlanmanın önüne geçeceği için sivilce sorunundan da kurtulmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda sivilceler yok olana dek makyaj yapılmaması da öneriliyor. Makyaj yaparken kullanılan fırça, aplikatör gibi malzemelerin düzenli olarak temizlenmesi de öneriler arasında yer alıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu