Gebelik

Gebelikte Saç Dökülmesi

Gebelik sürecinde Trioid hormonu yetersizliği sonucu ya da hızlı çalışması etkisiyle saçlarda bazı dökülme sorunları ortaya çıkar. Endişe edilecek durum değildir. Gebelikte saç dökülmesi nedenleri sürecinde özellikle vitaminlerin eksik alınması yatar. Saç bakımında düzensiz beslenmenin etkileri büyük rol oynar.

Gebelikte Saç Dökülmesi
Gebelikte Saç Dökülmesi

Gebelikte Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Saçlara gereken önemin gösterilmemesi ve aşırı sıkı toplanması saçların dökülmesini sağlar. Sıcak perma, yanlış uygulanan fönler gebelik sürecinde saçları olumsuz etkiler. Gebelikte saç dökülmesi nedenleri arasında stres de önemli faktördür. Biotin ve silica içeren ürünler gebelik sürecinde önerilir. Beslenme çok önemli olduğu için selenyum takviyesi doktor tarafından sağlanır. Kuru baklagiller ise yeterli miktarda tüketilmelidir.

Gebelik sürecinde yaşanan saç dökülmelerinde sorunlar 6 ya da 12 ay içerisinde düzelir. Endişe edilecek durum olmadığı için sizler besin gıdalarınıza önem göstermeniz gerekir. Yeterli vitamin ve minareler aldığınız zaman bu süreci yavaşlatırsınız.

Gebelikte Saç Dökülmesi
Gebelikte Saç Dökülmesi

Gebelik her ayında önemli besin takviyeleri ile desteklendiğinde her hangi bir sorun yaşanmaz. Sizler ilk olarak gıda alımlarınızı vitamin ağırlıklı olanlardan almanız gerekir. Gebeliğin her süreci önemli şekilde takip edilmesi gerekir. Aldığınız gıdalar sizlerin cilt, saç ve beden durumlarınızı önemli ölçüde etkiler. Saç bakım maskelerini yaparken doğal olanların ağırlıklı olmasına dikkat ediniz. Saçları yıpratan boyalardan mümkün olduğunuz sürece gebelik sürecinde kaçınmalısınız. Sizlerin sağlığının bebeğin de sağlığı olduğunu unutmadan kendinize gebelik sürecinde daha dikkat etmeniz gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu