Sağlık

Gebelikte D Vitamini Eksikliğine Bağlı Hastalıklar

D vitamininin dünyaya geldiğimiz anda itibaren başlamaktadır. Bunun yanında yaşlılığımızın sonuna kadar devam etmektedir. Sadece kemik sağlığı konusunda değil, hücresel aktiviteler konusunda son derece önemli bulunmaktadır. Peki, gebelikte d vitamini eksikliğine bağlı hastalıklar nelerdir?

Anne adayları hamilelik dönemleri konusunda hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı adına D vitamini alımına önem vermesi gerekmektedir.

Ortaya Çıkan Sorunlar

D Vitamininin en çok bilinen özellikleri arasında vücutta kemik ve kalsiyum metabolizmasına etkili olarak yer almasıdır. İhtiyaç durumlarına göre kemik ve bağırsaklar üzerinden kalsiyum emilimini çoğaltarak, kemik bölgesinde mineralizasyonu yükseltmektedir. Kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin oluşumu sırasında yapı taşı olarak yer almaktadır. Hormonların pek çoğunun etkilerinin başlatılması konusunda, tansiyon üzerinde düzenleyici rolü yer almaktadır. Yapılan araştırmalar D vitaminin büyüme, gelişme ve bağışıklık sistemi üzerinde birçok önemli ve olumlu etkisinin ortaya çıkmıştır. Özellikle hamilelik dönemi içerisindeki etkisi dikkat çekmektedir.

Gebelik döneminde D vitamini eksikliğinin anne adayları üzerinde yol açtığı sağlık problemleri;

  • Gebelik tansiyonu problemi
  • Gebelik şekeri problemi
  • Gebelik zehirlenmesi problemi
  • Diş kaybı problemi
  • Erken doğum problemi

Yetişkin olarak hayatını sürdüren bir insanın vücudu içerisinde 1,2 kg kalsiyum yer almaktadır. Bu, vücut ağrılarının yaklaşık olarak yüzde 2’sini bir araya getirmektedir. Kalsiyumunun büyük bölümü ise kemik ve diş yapısı üzerinde yer almaktadır. Bununla beraber geri kalanı yumuşak doku bölgesinde, az kısmı da vücut sıvılarında bulunmaktadır. Gebelikte D vitamininin ise yaklaşık olarak yüzde 90’ı deri üzerinden güneş ışığıyla, yüzde 10’u ise besinlerden elde edilmektedir. Deri üzerinden sentezlenen D vitamini kas ve yağ dokusuna geçmektedir. Kalsiyumla beraber kemik dokusu yapımında rol oynamaktadır. Sizde gebelikte d vitamini eksikliğine dikkat ederek sağlığını koruyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu