Gebelik

Gebelikte Bel Fıtığı

Pek çok kadın hamilelikle birlikte şiddetli bel ağrıları da yaşamaya başlar. Bu ağrılar çoğu zaman vücudun hamileliğe hazırlanması nedeniyle yaşanan bel ağrıları olmasına karşın gebelikte bel fıtığı da sık görülen durumlardan biridir. Yani yaşanan bel ağrıları aslında bel fıtığından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle hamile bayanların bel ağrılarından şikayet etmeleri durumunda her ihtimali göz önünde bulundurarak bir hekime muayene olmaları gereklidir.

Gebelikte Bel Fıtığı
Gebelikte Bel Fıtığı

Gebelikte Neden Bel Ağrısı Yaşanır?

Aslında bel ağrılarının nedeni omurgadan kaynaklanır. Baş bölgesinden kalçaya kadar uzanan, omur kemiklerinden ve disklerden oluşan omurga aynı zamanda vücudun taşıyıcı sistemidir. Diskler esnektir ve görevi de omuriliği korumaktır. Ancak çok kolay yıpranabilirler. Yıpranmaları ise beraberinde bel ağrılarını hatta gebelikte bel fıtığı sorununu getirebilir.

Bel fıtığı gebelik dışında da oluşmaktadır. Zorlanma ile ortaya çıkabilecek bu sorun hamilelik nedeniyle bel bölgesine basınç oluşması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Çoğu kadında hamileliğinin son aylarında bel fıtığı meydana gelmektedir. Bunun nedeni bel bölgesinin taşıması gereken yükün hızlı bir şekilde artması ve dolayısıyla bir zorlanmanın meydana gelmesidir.

Gebelikte Bel Fıtığı
Gebelikte Bel Fıtığı

Yaşadığınız bel ağrısına bacak ağrısı, bacaklarda uyuşma ve bacaklarda güçsüzlük gibi şikayetleriniz de eşlik ediyorsa, yaşadığınız bel ağrısının bel fıtığından kaynaklanıyor olma ihtimali çok güçlü demektir. Yapmanız gereken ise hiç zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun önerilerini harfiyen yerine getirmeniz olacaktır. Tanı için MR çekilebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu