Gebelik

Gebelik Testi Doğru Sonuç Verir Mi?

Gebelik Testi Doğru Sonuç Verir Mi? Hanımların çokça merak ettiği evde gebelik testi doğru sonuç verir mi? Çokça merak edilen soruların başında gelir. Özellikle hamilelik belirtisi taşıyan hanımlar gebelik testi hakkında fikir edinmek istiyor.

Gebelik testi eğer adet olmanız gereken zaman içerisinde kanamanız olmadıysa bunun yanı sıra kasık ağrısı, meme hassasiyeti gibi belirtiler varsa mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız.

Gebelik testi hanımların evde idrar kullanarak yaptığı testtir. Bu testin avantajı daha hızlı sonuç vermesi, yapılmasının kolay olması aynı zamanda sadece size özel olmasıdır.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi uygulamak için test çubuğunun üzerine idrar yapılır. Eczaneden kolay bir şekilde temin edilen gebelik test kiti idrarınızda bulunan HCG adı verilen gebelik hormonunu belirlemektedir. Gebeliğin başlangıcından sonraki günler de blastokist adı verilen erken embriyo HCG hormonunu üretmeye başlayacaktır.

Bu şekilde embriyo rahim içinde ilerlemeye devam ederken üretilen hormon miktarı da hızla artmaktadır. Bu şekilde yapılan gebelik hormonunun üzerindeki idrar değeri daha doğrusu20 mililitre düzeyinde olup aynı zamanda 100 miliünite/mililitre değerleri de hamileliği belirleyecek niteliktedir. Ne kadar küçük değer belirlerse o kadar doğru niteliktedir.

Eğer adet gününüz geçtikten sonraki ilk günlerde gebelik testi doğru sonuçlar verecektir fakat adet döneminde ya da adet gününüzden bir gün sonraki yapılan idrar gebelik testi doğru sonuçlar vermez bu da gebe olmadığınız anlamına gelmemektedir. Bundan dolayı eğer negatif çıkarsa yapılan testi bir hafta sonra tekrar uygulamalısınız.

Kan ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik şüphesi varsa idrar testinin yanı sıra ayrıca kan ile gebelik testi de yapılmaktadır bunun için öncelikle bir kliniğe gidilir aç yada tok olunması burada fark etmez. Gebe şüphesi olan kişiden alınan kan sonucunda acil ya da doktorunuz size gebe olduğunuza dair bilgi verir. Burada idrar testinde en etkili ve net sonuç kan testidir.

Ultrason ile Gebelik Testi

Diğer iki yöntemden daha kesin sonuçlar veren ultrason ile gebelik testi eğer gebeyseniz ayrıca çocuğunuzun da ne durumda olduğunu öğrenmek için birebir bir testtir bu nedenle evde yapılan gebelik testinden daha fazla önerilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu