Gebelik

GEBELİK SIRASINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR

GEBELİK SIRASINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR

 

  • Siyatik Ağrısı

Gebelik sırasında rahmin büyümesine ek olarak siyatik ağrısı görülmektedir. Siyatik ağrısı, sinirler tarafından uyarılmakta olan ve bacakların arka kısımlarında, ayakaltlarında görülen bir ağrıdır. Gebelik sırasında sık görülmektedir. Ama sürekli görülmemektedir. Belirli aralıklarda oluşur ve tek taraflıdır.

Tedavisi kolaydır. Rahatlıkla yapılmaktadır. Öncelikle ağrının bulunduğu tarafın tersine yatırılarak, bu ağrının daha fazla oluşmasını önlemek ağrıyı engellemek gerekir. Fazla ağrı bir şey kaldırılmaması gerekmektedir.

  • Round Ligament Ağrısı  

Rahmi yerinde tutan bağlardan bir tanesidir.  Ani kasık ağrıları ve karın ağrıları meydana gelmektedir gebeler de. Ciddi bir sorun teşkil etmektedir.  Gebeliğin 4 ila 6. Aylarında sık görülmektedir.  Daha çok otururken, ayağa kalkarken ve eğilirken ani ve keskin ağrılar oluşmaktadır.

Bu ağrıların oluşması, rahmi bağlayan bu bağın aniden kasılması, gerilmesi durumunda meydana gelmektedir.

  • Gebelik ve Saç Dökülmesi

Gebelik döneminde saç dökülmeleri sık sık görülmektedir.  Saçlarda gebelik halinde 2-3 ayda bir sık sık dökülme meydana gelir.  Ama gebelik sırasında dinleme sırasında dökülen saçların yerine, yeni saçların çıkması görülmektedir.

Gebelik sırasında artan östrojen hormonu saçların dökülmesini önlemektedir. Ama gebelik sırasında 2-3 ay sonra bu dökülmeler meydana gelir.  Dökülmemelerine karşı alınacak önlemler arasında; fazla saçları germemek gerekir, fön çekmemek gerekir ve sert taraklar kullanılmamalıdır.

  • Bacak Krampları

Gebelik döneminde gebelerin sık sık geceleri olmak üzere bacaklarında kramplar oluşmaktadır.  Bu sorun gebelik döneminde görülmesi normal olarak karşılanmalı. Çünkü bebeğin beslenmesine ek olarak kalsiyum eksikliği oluşması ve dolaşımın değişmesi meydana gelmektedir.

Bu gibi sorunların gebelik döneminde meydana gelmesi ile beraber, bir takım psikolojik sorunlarıda beraberinde getirmiştir. Bu sorunlar anne adayını kötü bir durumda etkilemektedir. Bunun için gebelik döneminde ciddi sorunların oluşmaması için anne adayına her daim ilgi gösterilmesi ve değerinin bilinmesinde bu süreçte fayda sağlamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu