Güzellik

Elma Sirkesi Akne Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Elma Sirkesi Akne Tedavisinde Nasıl Kullanılır? Bilindiği gibi elma sirkesinin pek çok konuda olumlu etkileri var. Kilo vermeye yardımcı olmasından bağırsak sağlığını desteklemesine kadar çeşitli hususlarda elma sirkesinden faydalar elde ediliyor.

Elma Sirkesi Akne Tedavisinde Nasıl Kullanılır? Elma sirkesi akne tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Cildinizdeki iltihabı yok etmek ve daha pürüzsüz bir cilt görünümü için elma sirkesini tercih edebilirsiniz.

Elma Sirkesi Akneye İyi Gelir Mi

Elma sirkesinin, akneye neden olan bakteriler ile mücadele edebildiği kanıtlanmıştır. Birçok bakteri türünü öldürme konusunda kabiliyetli olan elmas sirkesi, cildin daha hijyenik ve parlak görünmesine olanak tanımaktadır. Laktik asit ve asetik asit barındıran elma sirkesi, cilt üzerinde oluşan akne bakterilerini yok edebilir. Düzenli olarak elma sirkesi ile cilt bakımı gerçekleştirmek, ciltteki yara izlerini ve akne izlerini hafifletmeye destek olur.

Akne İçin Elma Sirkesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Akne için elma sirkesi kullanımı konusunda dikkatli olmakta yarar var. Elma sirkesi asidik bir yapıya sahiptir. Bu yüzden cilde direkt olarak uygulanması yanma hissine yol açabilir. Bununla birlikte, eğer ki cildiniz hassassa ya da cildinizde açık yaralar var ise elma sirkesini doğrudan cilde uygulamamanız tavsiye edilmektedir. Cildinize elma sirkesi uygularken şunlara dikkat etmenizde yarar var:

  • İlk uygulamada sirkeyi uzun süre cildinizde bırakmadığınızdan emin olun.
  • Sirkeyi cilde uygulamadan evvel mutlaka seyreltin. Seyreltilmemiş olan elma sirkesi cilde zarar verebilir. Bu noktaya özellikle dikkat etmelisiniz.
  • Sirkeyi seyreltmek için su kullanın.
  • Doğru sonuçları elde etmek için cildinize sirkeyi hafif bir şekilde uygulayın. İlk zamanlar etki görmeseniz bile işleme devam edin. Bir süre sonra cildinizdeki farkı görmeniz yüksek ihtimaldir.

Akne İçin Elma Sirkesini Kullanımı ve Tarifi

Akneli cildinizin görünümünü düzgünleştirmek için aşağıdaki formülü deneyebilirsiniz:

Malzemeler

  • İki yemek kaşığı organik elma sirkesi
  • İki su bardağı su
  • Bir çay kaşığı aloe vera jeli

Uygulama

Organik elma sirkesini, suyu ve aloe vera jelini bir kapta birleştirin. Homojen bir karışım oluşturana dek karıştırın. Ardından bu maske karışımını yüzünüze ve özellikle de akneli alanlara uygulayın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu