Gebelik

Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamile olan ya da kalmayı düşünen kişiler için doğum hakkında bilmeniz gerekenler üzerinden bilgi sunulmuştur.

Normal Doğum

Vajinal doğum olarak açıklanabilecek doğum yöntemlerinden biridir. Bu yöntem ile doğumun gerçekleşmesi, en doğru zamanda gerçekleşecektir. Doğum hakkında bilmeniz gerekenler adı altında sunulan bilgiler, normal doğum için detaylandırılmıştır. Aşağıdan normal doğuma dair merak ettiklerinizin cevaplanması mümkündür.

Normal doğumun en önemli avantajı;

Hem sizin hem de bebeğinizin normal doğum sonrasında uyanık olmasıdır. Bebeğiniz de doğum farkında olduğundan, diğer yöntemlere göre daha iyi gözükeecektir.

Epidural;

Normal doğum içinde acısız olarak nitelenebilecek doğum, epidural yöntemdir. Bu yöntemde belinizden alt kısmın uyuşturulması söz konusu olacaktır. Acı çekmemeniz açısından, bu yöntemin tercih edilmesi uygun olabilir.

Sezaryen Doğum

Doğum yöntemleri içinde olan sezaryen yöntem, sadece bazı durumlarda zorunlu olarak uygulanır. Normal doğumun uygun olmadığı zamanlarda bebeğin sezaryen ile alınması oldukça önemlidir. Bebeğinizin ve sizin zarar görmemeniz açısından, bu yöntemin tercih edilmesi doktorunuz tarafından uygun görülebilir.

Zorunlu Olduğu Durumlar;

  • Bebeğin ya da sizin risk altında olması
  • Plaasenta previanın tamamen rahim ağzını kapatması
  • Bebek başı ile çatının uyumsuz olması
  • Annede aktif vajinal enfeksiyonların olması
  • Annenin sistemik hastalıklarının olması
  • Daha önce geçirilmiş olan rahim operasyonlarının olması

Yukarıda verilen durumların söz konusu olması durumunda, normal doğum gerçekleşemeyecek. Bu sebeple direkt olarak sezaryen yöntemin uygulanması zorunludur. Normal doğum dışında en hızlı şekilde bebeğin doğumunun gerçekleştiği yöntemdir. Enfeksiyon riskinin görülmesi, normal doğuma göre sezaryen doğumda daha fazladır.

Sezaryen doğum yapmak diyen bir kişi, yukarıda verilen durumları göz önünde bulundurarak doğumun gerçekleşmesi için doktoru ile görüşebilir. Doktorunuz en doğru kararı verecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu