Sağlık

Çocuk Reflüsünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuk Reflüsünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? GÖR olarak bilinen gastroözefageal reflü çocuklarda birçok iştah problemine de yol açabilmektedir. Bu yüzden tedavi edilmesi şarttır.

Çocuk Reflüsünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Gastroözefageal reflü çocuklarda birçok probleme neden olmaktadır. Mide içeriğinin istemsizce geri kaçması anlamına gelen bu sorun, bebeklerde ve çocuklarda da görülmektedir. Genelde beslenme sonrası görülen ve bebeklik döneminde 4-5 aylıkken gündeme gelen bu hastalık, 12-18.aydan sonra düzelebilmektedir. GÖR olarak bilinen ve iki farklı şekilde gündeme gelen bu hastalık normalde yemek borusunun mideye ulaşan alt kısmında yapısal ve fonksiyonel bozukluklar görülmesine neden olur. Hpylori isimli bakterinin neden olduğu da söylenmekte ancak bu durum kesinleşmemektedir.

İşte çocuk reflüsüne 5 çözüm önerisi!

Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Beslenmeye dikkat edilmesi gereken ve emzirilen çocuklarda reflü önlemek için annenin de iyi beslenmesi gerekir. Çocuk ve bebeklerde reflü varsa, uykudan en az 2 saat önce beslenme bitirilmelidir. Bununla birlikte reflüsü olan birçok çocuğun bazı besinlerden uzak durması gerekir. Bebeğin her beslenmeden sonra gazı çıkarılmalıdır ve emzik kullanılması tercih edilebilir. Çikolata, aşırı yağlı gıdalar ve sarımsak gibi içeriklerden uzak durulmalıdır.

Öğün Miktarlarını Koruyun

Öğün miktarlarının korunması gereken bu durumlarda beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Aşırı gıda tüketimi ve ketçap, hardal gibi sosların çok fazla kullanımı da reflüye neden olan durumlar arasındadır. Öğünlerde aşırıya kaçmamak ve çok hızlı yemek yememek çok önemlidir. Yemek yedikten hemen sonra yatmaktan kaçınmak, aşırı bir şekilde şekerli ve gazlı besinler tüketmemek oldukça önemlidir. Ayrıca pasif içicilik konusunda da çocukların bu tür ortamlardan uzak tutulmasını sağlamak son derece dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Beslenme Düzeni Oluşturun

Az ve sık beslenmek bebeklik döneminden itibaren kazandırılması gereken alışkanlıklar arasındadır. Bu yüzden alerjik durumlar varsa bunlardan kurtulmak, çok sıkı kıyafetler giymemek ve benzer birçok tedbiri zamanında almak son derece önemlidir. Bu yüzden beslenme konusunda düzenli bir sistem oluşturmak ve son derece önemli olan beslenme saatlerini düzene sokmak gerekmektedir. Yemeklerden en az 2 saat sonra yatmak gerekmekedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu