Diyet

Buzlu su içerek kolayca zayıflayın!

Buzlu su içerek kolayca zayıflayın!

‘Kilo vermek için neden buzlu su içmek zorundayım?’ diye merak edenler için cevap verelim. Buzlu su tüketmek; vücut sisteminizi, vücut sıcaklığınızın düşmesine engel olabilmek için metabolizmayı hızlanmaya zorluyor. Mesela, 340 ml’lik bir bardakla günde 8 bardak buzlu su içiyorsanız, 200 kalori fazla kilo yakıyorsunuz demektir. Bu da zayıflamanızı hızlandırıyor.
500 ml. buzlu su, kaç kalori yakıyor?
– Diyelim ki buzlu suyun sıcaklığı 0 dereceye oldukça yakın.
– Vücut sıcaklığınızsa yaklaşık 37 derece.
–  1 gram suyu 1 derece sıcaklaştırmak için harcanan enerji miktarı 1 kaloridir.
– 500 ml. suyun 473,18 gram olduğunu da biliyoruz.
Şöyle bir sonuca gelebiliriz: 500 ml. buzlu suyu 37 derece sıcaklığa çıkarabilmek için vücudunuz 17,5 kilokalori yakmak zorunda kalacaktır. Günlük ihtiyacınız olan 2000 kilokalorilik bir pehrizin olduğunu düşünseniz, 17,5 kilokalori afzla gözükmüyor. Diyelim ki sağlıklı beslenme için, günde 8 adt 125 ml.’lik bardakta buzlu su içtiniz. Vücudunuz yalnız buzlu suyu sıcaklaştırmak için gün içinde 70 kilokalori yaktı, bu hiçbir şey yapmadan ilave zayıflama demekir.
Eğer su içmeyi sevmiyorsanız, buzlu suyu limonla tatlandırabilirsiniz.
Bu arada, fazla su tüketmek vücudu şişiriyor, daha da kilolu gösteriyor gibi yanlış bilgileri aklınızdan çıkarın. Su içmek; karaciğer ve böbreklerin temizlenmesine, toksinlerin atılmasına yardımcı olan en önemli vasıtadır. Vücut kabarıklığı az su içmekten kaynaklanır. Evet, sadece buzlu su tüketmekle kalmamalı, sıcak yaz günlerinde mutlaka bir iki bardak buzlu yeşil çay içebilirsiniz. Dayanıklılık sistemini koruyabilecek en etkili destek antioksidanlar. Bu nedenle güneş yükseldikçe antioksidanların sağlığınız için önemi artıyor. Yeşil çay içindeki falvonoidler (antioksidanlar) sayesinde yaşlanmanın etkilerini yavaşlatınca buzlu içtiğiniz için ilave kalori de yakma fırsatı elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu