Sağlık

Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavisi Mümkün Mü?

Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavisi Mümkün Mü? Ameliyatsız bel fıtığı yetişkinlerin yüzde 80 oranında hayatlarını kaybettiği, en az bir kez bel bölgesinde ağrıdan yakındığı bir hastalıktır. Ameliyatsız bel fıtığı bel ağrılarının çok sık bir şekilde tekrarlandığı zamanlarda ortaya çıkar.

Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavisi Mümkün Mü? Bel fıtığı genellikle 30- 60 yaş aralığında görülmekte olup yetişkinlerde ve hemen her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık çeşidi olarak kendini gösterir. Bel ağrısı çeken kişiler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarına muayene olarak işin ehli uzman hekimler tarafından tedavi yöntemleri uygulanır. Uzman hekim tarafından profesyonel bir muayene yapıldıktan sonra bel fıtığı riski taşıyan hastalar çeşitli röntgen ve emar çekimi ile tedavi sürecine geniş çaplı şekilde başlatılır. Bel fıtığı teşhisi konulmuş bir hastada ilk yapılması gereken bel fıtığına bağlı olarak gelişen sinir hücrelerinde herhangi bir hasarın olup olmadığının farkına varılmasıdır. Bunu anlamak için detaylı bir fiziksel muayene, sonrasında EMG çekimi yapılır.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Uygulaması

Ameliyatsız bel fıtığı uygulaması fiziki muayeneye bağlı olarak gerçekleştirilir. Muayene sırasında sinir kökü hasar gören hastalarda herhangi bir his kusuru ya da güç kaybı oluştuğu tespit edilirse çeşitli testler yapılır. Testler sayesinde sinir kökünde meydana gelen hasarlar analiz edilerek gerçek nitelikte olan sinir hasarlarının derecesi, niteliği ve kaynağı belirlenir. Böylelikle tedavi sürecine geçilir. Sinir testi hastanın tedavi sürecinde ameliyat gerekip gerekmediğini gösteren profesyonel nitelikli, bilimsel bir test aracıdır. Fıtığa bağlı olarak gelişen sinir kaslarının tedavi uygulama yöntemlerini seçerken dikkatli davranılmalıdır. Kişi ayakta düşme ya da omurilik lezyonu belirtilerine sahipse ameliyat sürecinde hassas ve dikkatli müdahalelerin yapılması öngörülür. Acil ameliyat gerektirecek herhangi bir durum yoksa bu durumda doktorun yaptığı ilk önlem sinir hasarı ya da buna bağlı olarak gelişen ağrıların gidermektir.

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığı tedavi yöntemleri olarak ameliyatsız bel fıtığı tedavisi tercih edilir. Elastik disk maddesinin bacakta yaptığı sinirlerin basınç derecesi hastalık üzerinde oldukça önem taşır. Bel ve bacak ağrısı oluştuğunda herhangi bir güç kaybı, uyuşukluk, hareket kısıtlılığı gibi bir sorunla karşı karşıya kalmazsanız bel fıtığında başlangıç safhasındasınız demektir. Bu gibi durumlarda hastaya kas gevşetici ilaçların yanı sıra yatak istirahati verilerek belinizi zorlayan aktivite spor ve hareketlerden doğrudan kaçınması önerilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kişinin günlük hayatı için gerekli olan tüm modifikasyonları yaparak ameliyatsız bel fıtığı, tedavi sürecini bilinçli, doğru ve sağlık bir şekilde yönetmesidir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu