Eğitim & Kurs

Anaokulu Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim

Anaokulu Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Anaokulu, dört ile altı yaş gurubu arasında yer alan çocukların eğitilmesi maksadı ile açılan ve okul öncesi eğitim olarak da adlandırılan kurumlar olarak ifade edilmektedir. Anaokulu eğitim sürecinin gayesini, özellikle çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminin sağlanması oluşturmaktadır. Ayrıca ruhsal ve duygusal gelişim ile sosyal ve dil yönünden gelişiminin gerçekleştirilmesi de amaçlanmaktadır. Bu dönem çocuklarının alacakları eğitim sayesinde olumlu manada alışkanlıklar kazandırılması sağlanmaktadır.

Anaokulu Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Anaokulu eğitimi gören çocuklarda, öğrenmeye ilgilerinin uyandırılması gayesi güdülmektedir. Özellikle çocukların ilgi alanlarının belirlenmesi hedeflenmektedir. Eğitimdeki temel amaçlardan biri de, çocuğun yeteneğinin gelişmesinin sağlanmasıdır. Anaokulu eğitimi sayesinde çocuk, eğitiminin bir sonraki aşaması olan ilkokula hazırlanması sağlanmaktadır. Bu eğitim sayesinde çocuğa bilginin aktarılmasından ziyade, içinde bulunduğu yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sunulmak istenmektedir.

Çocuk İhtiyaçlarının Net Bir Şekilde Tespit Edilmesi

Anaokulu ile çocuğa katılan eğitim, çocuğun oyun ihtiyacının karşılanmasına yönelik gerçekleştirilmektedir. Bu sayede yeteneklerinin tespiti mümkün olmaktadır. Çocuk için anaokulu eğitimi, oyun ihtiyacının en doğru şekilde karşılandığı toplumsal bir kurum olarak tanımlanmaktadır. Zira çocuk, anaokulu sayesinde en ideal oyun ortamını bulmaktadır. Bu sayede işbirliği gibi özellikleri gelişmektedir. Yaşıtları ile olan ilişkisi artış göstermektedir. Ayrıca bu okulda verilen eğitim sayesinde çocuk, kendi hakkını korumayı öğrenmektedir.

Anaokulu çerçevesinde çocuğa verilen eğitim, paylaşmayı ve de başkalarının özgürlüğünün zedelenmemesi gerektiğini öğreten çok etkin bir yapısallık içermektedir. Çocuk bu sayede sosyalleşmektedir. Çocuk topluluk içinde nasıl yaşanılacağını öğrendiği gibi birlikte çalışma ve yaşama gibi özellikleri de bu eğitim sayesinde keşfetmektedir. Özellikle temyiz kabiliyeti bu dönem çocuklarında gelişmediğinden dolayı, çok fazla taklitçi ve ezberci olarak gözlemlenmektedir.

Oyun Merkezi Olarak Görülen Dünya

Anaokulu düzeyine gelen çocuklar, tüm dünyayı oyun ile eğlenceden ibaret olarak görmektedir. Alacağı eğitim başta olmak üzere ne varsa, kapasiteleri kadar almaktadırlar. Özellikle anaokullarında oyun salonları bulunmaktadır. Çocuklar için çok fazla anlam taşıyan ve gelecek yaşamlarını şekillendirmeye yönelik oyun köşelerinden ilkini, evcilik köşesi oluşturmaktadır. Ayrıca hem blok köşesi hem bilgisayar hem müzik hem kukla hem oyuncaklar hem de kitap köşesi, bu eğitim süresince sınıfta bulunması gereken yerler olarak bilinmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu