Gebelik

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Gece Beslenmesi Nasıl Olmalı? Bebeklerde gece beslenmeleri önemlidir. Sizler de bebeklerde gece beslenmesinin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız.

Bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalı? sorusu anne adaylarının ya da bebeği yeni doğan annelerin bilgilenmek istediği bir konudur. Gece beslenmesi önemli bir konudur çünkü bebeğinizin tüm beslenme düzenini etkilemektedir. Bebekler ilk aylarda geceleri sık sık beslenirler fakat bu durum bebekler büyüdükçe değişmektedir. Peki, bebeğinizin gece beslenmesi nasıl olmalıdır? Öncelikle şu bilinmelidir ki yeni doğan bir bebekle altı aylık bir bebeğin beslenme düzeni aynı olamaz.

Bebeklerde gece beslenmesi, bebeğinizin kaç aylık olduğuna ve beslenme düzenine göre değişmektedir. Bebeklerin doğdukları andan itibaren anne sütüne ihtiyaçları vardır. Belli bir süre beslenme düzenlerinde sadece anne sütü olur. Anneler, bebeklerinin gündüz beslenmelerini kolayca düzene koyabilirken gece beslenmelerinin farkları olabilmektedir. İlk olarak bilinmesi gereken şeylerden biri bebeklerin aylara göre beslenmelerini nasıl olduğunun ve nasıl olması gerektiğinin bilinmesidir.

Aylara Göre Bebeklerin Gece Beslenmesi

İlk aylarında bebekler çok fazla uyurlar ve beslenirler. Bunun nedeni midelerinin oldukça küçük olmasıdır fakat bebeklerin mideleri giderek büyür. Genel olarak ilk aylarda 3 saatte bir bebeklerin emzirilmesi gerekmektedir. Gece emzirme sıklığı3 saatte bir olmalıdır. Bu sebeple anneler genellikle geceleri bebeklerini uyandırıp emzirmek isterler bu da bebekte gece uyanma alışkanlığı yaratır. İlk 4 ay bebeklerin gelişimi için gece beslenmeleri çok önemlidir. İlk 6 aydan sonra gece beslenmeleri azalmaya başlar.

Bebeklerin Gece Beslenmeleri Kesilmeli Midir?

Birçok anne “bebeklerin gece beslenmesi kaç yaşında kesilir?” sorusuna yanıt aramaktadır. İlk 6 aydan sonra bebeklerin gece beslenmelerine mideleri yeterince büyüdüğü ve ek gıda takviyeleri başladığı için gerek kalmaz. Fakat bebekler gece beslenmeleri uyku düzenlerine dahil olduğu için gece acıkmasalar bile uyanabilirler. 6 aydan sonra gece acıktığı için uyanan bebeğinizi emzirmelisiniz fakat bunu alışkanlık haline getirdiği için yapıyorsa bunun önüne geçmeniz gerekebilir. Çünkü gerektiğinden fazla besleme yapmak bebeğinizde olumsuz etkiler yaratabilir. Bebeğinizin gelişimi için çok önemli olan uykusu bölünmüş olur, anne sütünden veya mamadan aldığı enerji ile uyku düzeni bozulabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu