Ekonomi

Bankaların Tüketici Kredileri Nelerdir?

Bankalar günümüzde değişen tüketici ihtiyaçlarına göre krediler vermektedir. Peki tüketicilerin kullanabilecekleri bankaların tüketici kredileri nelerdir?

İhtiyaç kredileri adı altında toplanan tüketici kredileri bankaların verdikleri kredi türlerinden en fazla tercih edileni durumunda. Tüketiciler ihtiyaçlarına göre arştırdıkları bankalardan en uygun olanından kredi çekmek isterler. Birçok özel ve devlet bankası olması ve tüketicinin kendisine en uygun olan bankayı seçme özgürlüğü olduğundan bankalar mümkün olan en yüksek faizle kredi vermek isterler.

Bayram Kredisi

Bankalar bayramların yaklaştığı dönemlerde tüketicilerin bayram harcamalarını karşılamaları için bayram kredisi kampanyaları yapmaktadırlar. Tüketiciler tatil harcamaları gibi bayramda oluşabilecek harcamalarını karşılamak üzere banka kredilerine başvurmaktadırlar.

Evlilik Kredisi

Evlilik sürecindeki harcamalları karşılamak üzere yeni evlenecek çiftler eğer birikim yapamamışlarsa bankalardan kredi çekmek isterler. Bankaların da bu ihtiyacı karşılayabilmek ve diğerlerine göre tercik edilebilmek için evlilik kredisi kampanyaları yaparlar.

Dijital Krediler

Son zamanlarda internetin ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bankalar hem daha pratik ve hızlı çözüm sağlayan hem de daha düşük maliyetli internet bankacılığına önem vermeye başladılar. Şubeden çekilecek kredilere göre internet üzerinden çekilen kredilerin maliyetleri hem banka için hem de tüketiciler için daha düşük olmaktadır. Bankalar personel maliyetlerini gibi birçok harcamayı düşürdüğü  için internet bankacılığından daha uygun faizlerde kredi verebilirler. Tüketicilerin internet bankacılığını tercih etmelerinin bir diğer nedeni ise sürat. Yine internet bankacılığından yapılan başvurunun ardından kısa bir süre sonra kredilerini hemen hesaplarına aktarabilmektedirler. Bu şekilde şubelerde günlerce sürebilecek olan işlemi kısa süre içerisinde halledebilirler.

Faiz oranlarının son zamanlarda biraz daha düşmesiyle birlikte ihtiyaçlarını erteleyen tüketiciler banka kredilerine başvurmaya hız verdiler. En önemli konunun düşük maliyetli banka kredileri olduğu günümüzde internetten tek bir tıkla bütün bankaların istenilen kredi karşısında ne kadar faiz istedikleri bulunabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu