Güzellik

Akne ve Sivilceye Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Akne ve Sivilceye Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir? Akne ve sivilce sorunu birçok kadının ortak problemi haline gelmiştir. Güzellik ve bakıma dair her şey konuşulurken akne ve sivilce tedavisini es geçmek mümkün değil. Tabii ki bu problemin tedavisi yapılırken akne ve sivilce oluşumunun ne sebeple kaynaklandığı önemli. Bu sebebe göre tedavi yöntemleri değişiklik göstermekte.

Akne ve Sivilceye Evde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir? Öncelikle sivilceler hormonsal, ciğerle alakalı veya iç organlardaki sorunun cilde vurumu ile alakalı olabilir. Bunların tedavisi doktor kontörlünde ilaç veya klinik merhemlerle yapılmalıdır. Bunun dışında günlük hayatımızda tükettiklerimiz, sağlıksız yaşam rutinlerimiz veya cildimize iyi bakmadığımız için oluşan sivilceler de vardır. Bu sivilcelerin yok edilmesinde evde uygulanabilecek bazı basit ve işe yarayan yöntemler vardır.

Evde Akne ve Sivilce Tedavi Yöntemleri

Öncelikle cildimizi temiz tutmak ve günlük bir bakım rutini belirlemek oldukça önemlidir. Bu bakım rutininin pahalı kremler veya temizleme jelleriyle olması kesinlikle şart değildir. Bilinen markaların uygun fiyatlı ürünlerini de kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz markanın özellikle içeriğine dikkat ederek kullanmalısınız. İçinde alkol ve paraben olan ürünler tercih edilmemelidir. Bunun dışında sivilcelerinizi sıkmamalı ve yayılımını arttırmamalısınız. Akne ve siyah noktaların temizliğini de evde cildinize hasar vermeden küçük, basit ve ucuz aletlerle yapabilmeniz mümkün. Unutmayın ki sivilce izleri kadar tırnak izleri de yüzden kolay kolay gitmiyor.

Güzellik ve bakıma dair her şey nemlendiriciyle başlıyor. Nemsiz ve sebumu dengeli olmayan bir cilt sürekli sivilce üretmeye meyillidir. Bu sebeple içeriği temiz bir markanın nemlendiricisini kullanabilirsiniz. Bu nemlendiricinin karma, yağlı veya kuru ciltlere özel olarak tasarlandığını ve kendi cilt tipinize göre seçmeniz gerektiğini unutmayın. Yüzümüz en çok ellerimize ve yastığımıza uzun saatler temas etmektedir. Ellerimizin temizliği ve bakımı ayrıca yastık kılıfını da haftada 2 veya 3 kez düzenli şekilde değiştirmek akne ve sivilce oluşumunun büyük ölçüde önüne geçer. Son olarak havlular mikrop yuvası olarak cildin en büyük düşmanıdır. Yüzünüzü ve ellerinizi kuru ve kişiye özel bir havluyla veya tek kullanımlık kâğıt peçetelerle yapmanız sivilce ve akne oluşumunu en aza indirecektir. Nemli kalan ve evde diğer aile bireyleri tarafından da kullanılan havluların birer mikrop yuvası olduğunu unutmayın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu