Diyet

2022 Yılının En İyi Diyet Listesi Nelerdir?

2022 Yılının En İyi Diyet Listesi Nelerdir? Amerika’da beslenme uzmanları 2022 yılının Ocak ayında en başarılı diyet listesini yayınladı. Bizde bu yazımızda bu diyet listelerini sizler için ele aldık.

2022 Yılının En İyi Diyet Listesi Nelerdir? Uzmanlar bu listeyi oluştururken Keto diyetinden dash diyetine kadar birçok diyeti incelediler ve bu listeyi bilimsel araştırmalara göre belirlediler. Etkili bir diyet arıyorsanız, 2022 yılının en iyi ve en kötü diyet listesi sizin için en iyi diyet planını bulmanıza yardımcı olabilir.

2022’de En İyi Diyet: Akdeniz Diyeti

Her yıl Amerikalı beslenme uzmanları tarafından en etkili ve en başarılı diyet listesi hazırlanıyor. Tüm diyetler en iyisinden en kötüsüne doğru sıralanıyor. 2022 yılı için hazırlanan diyet listesinde ilk sırada Akdeniz diyeti yer alıyor. En faydalı diyet olarak belirlenen Akdeniz diyeti, hem genel sağlığı iyileştiriyor hem de kilo vermeyi sağlıyor. Akdeniz diyeti, meyveler, sebzeler, tahıllı besinler, baklagiller, kuruyemişler, tohumlar, zeytinyağı, yağsız et ve balıktan oluşan beslenme planından oluşuyor.

Dash Diyeti

2022 yılı için en iyi diyetler listesinde 2. sırada dash diyeti yer alıyor. Dash diyeti, kan basıncını düşürmek, hiper tansiyon rahatsızlığı ile mücadele etmek için geliştirilen bir diyet. Dash diyeti, tahıllar, sebze, meyve, yağsız et, kuruyemişlerden oluşan bir beslenme planından oluşuyor. Aynı zamanda dash diyetinde tuz kullanımına kısıtlama getiriliyor. 2022 yılının en iyi diğer diyetleri ise sebze ağırlıklı diyetlerden oluşuyor.

Sebze Ağırlıklı Diyetler En İyisi

Yapılan araştırmalara göre sebze ağırlıklı diyetler, sağlıklı beslenmek için en faydalı diyetlerin başında geliyor. 2017 yılında yapılan akademik bir çalışmada sebze ağırlıklı bir diyet uygulayanların şeker hastalığı ve kalp hastalıkları riskini azalttığı belirlendi. 2019 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre ise sebze ağırlıklı beslenen kişilerde ölüm riskinin en az yüzde 25 daha az olduğu görüldü. Hem kilo vermek hem de sağlıklı yaşamak için diyet yapmak istiyorsanız, bu araştırmaları dikkate alabilirsiniz. Uyguladığınız diyetin adı ne olursa olsun, diyet planınızı sebze ağırlıklı olarak planlayabilirsiniz. Sebze tüketiminizi artırarak sebze ağırlık bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Bu beslenme programına sadece brokoli, ıspanak, kabak yemeği gibi pişmiş sebzeleri değil, aynı zamanda salatalık, marul, domates, biber gibi çiğ sebzeleri de dâhil etmelisiniz. Sebze tüketiminin ağırlıklı olduğu diyetler hem kolaylıkla kilo vermenizi sağlayacak hem de genel sağlık durumunuzu iyileştirecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu