Sağlık

Vajinismus: Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde her 10 kadından birinde görülen bu sorun birçok kadın için başa çıkılması ve ifade edilebilmesi zor bir hastalık olarak görülmektedir.

Vajinismus problemi günümüzde oldukça sık görülen ve bayanlar için psikolojik ve manevi yönden oldukça zor durumda kalmalarına sebep olan bir cinsel sorundur. Özellikle tedavi aşamasının zor ve oldukça özen gösterilmesi gereken bir süreç olduğu çiftler tarafından asla unutulmamalıdır. Günümüzde yapılan araştırmalarda her 10 kadından birinde görülen bu cinsel sorun ne yazık ki giderek artmaktadır. Özellikle toplum baskısından bu durumu açıklamayan kadınlar manevi açıdan ev psikolojik yönden çok büyük yıkım yaşamaktadırlar.

Böyle bir sorunu olan bayanlar bu durumu vakit kaybetmeden partnerleri veya eşleri ile bu durumu paylaşmaları bu hastalığın tedavisi için en kritik eşik durumundadır. Çünkü burada eşlerin birbirine olan desteği ve inancı hastalığın yenilmesinde en önemli evre olarak görülmektedir. Günümüzde birçok çift bu kararlılığı gösterebilirken bazı çiftler ise bu sürece daha fazla tahammül edemeyip ayrılığı seçmektedirler.

Vajinusmus Nedir?

Vajinismus; en ne şekilde, bayanların cinsel anlamda istek ve arzu hissetmelerine rağmen partnerleri ile ilişki esnasında partnerleri ile cinsel birleşme yapamamaları ve bu durumdan çok büyük acı ve korku duymaları durumudur. Özellikle bu durum ilişkileri gerçek anlamda zorlamakta ve yıpratabilmektedir.

Vajinusmus Belirtileri

Günümüzde sağlıklı ilişkiler için en büyük sorun haline gelen vajinismus belirtileri ise şu şekildedir;

  • Cinsel ilişkiye başlarken gerginlik, ağrı ve yanma gibi durumların oluşması,
  • Penis veya cinsel haz uyandıran herhangi bir maddenin vajinaya girişi esnasında oldukça kuvvetli bir acı hissedilmesi,
  • Ağrı sebebiyle cinsel ilişkiden uzak durma,
  • Tam birleşme anında istem dışı bacakların kapanması durumu,
  • Kaslarda kramp ve gerilmelerin özellikle ilişki başlamadan oluşmaya başlaması,
  • Acı ve acıdan dolayı cinsel yaşamda olan soğukluk durumudur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu