Sağlık

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak Mantarı Nedir?

 

 

“Tırnak mantarı” enfeksiyonu tıptaki adı Onikomikoz olan dermatofitler olarak isimlendirilen mantarların neden olduğu el veya ayak tırnaklarının enfeksiyonudur.

Bu enfeksiyon genellikle tırnakların dış kenarı boyunca başlar, rengi ise beyazımsı-sarı, kahverengi ya da yeşile döner. “Tırnak mantarı”tırnağın içinde veya tırnak plağının altında yayılır, bu durumda tırnakların kalınlaşmasına sebep olur. Enfeksiyonla beraber tırnak kırılgan bir yapıya dönüşür, tırnak yatağından kısmen veya tamamen kopabilir ve çok acı verici bir hale gelebilir. Bazı durumlarda ise, “tırnak mantarı” enfeksiyonu kalıcı tırnak kaybına sebebiyet verebilir.

“Tırnak mantar” hastalıklarına %90 oranında dermatofitler ve diğer küf mantarları,oranında ise maya mantarları sebep olur. Bu hastalık tek başına ortaya çıkabileceği gibi el ve ayak mantarlarıyla beraber de görülebilir. Vücunun herhangi bir yerinde mantar bulunan insanların yaklaşık 1/3’ünde “tırnak mantarı” da görülmektedir. Nüfusun da çoğunda “tırnak mantarı” sorunu yaşamaktadır. Bu mantar çeşidi ellere oranla ayaklarda daha sık ortaya çıkar.
Dermatofitler (mantar) sıklıkla mantar enfeksiyonlarının en çok ortaya çıktığı alanlar olan banyo, soyunma kabinleri ve sağlık kulüplerinde bulunan ortak duşlar, spor salonları, yüzme havuzları, Türk hamamı vb. gibi sıcak, nemli orlamlarda ve yüzeylerde bulunur. Ayak mantarı ki halk dilinde sporcu mantarı olarakta bilinir, mantar enfeksiyonunun başka bir türüdür. Ayak parmakları arasında bulunan deri yapısı bozulur. Bu tip “tırnak mantarı” çok bulaşıcıdır ve aynı zamanda bir veya birden çok tırnağın enfekte hale gelmesine de neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu