Sağlık

Ter Kokusunu Önleyen Doğal Çözümler Nelerdir?

Ter Kokusunu Önleyen Doğal Çözümler Nelerdir? Pek çok kişinin ortak problemi olan ter kokusu bazen doğal bazen ise tıbbi nedenlerle ortaya çıkar ve geçmesi için ekstra yöntemlerin denenmesi gerekebilir.

Ter kokusunu önleyen doğal çözümler pek çok kişi tarafından merak edilir. Bunlar evde kolaylıkla uygulanabilen yöntemler olup oldukça etkilidir. Hava sıcaklıklarının artması ter kokusu probleminin daha fazla gündeme gelmesine yol açar. Kişisel temizliğe ne kadar dikkat edilirse edilsin bazen bu durumu önlemek pek de mümkün değildir. Sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen ter kokusunun engellenmesi için genellikle deodorant kullanılır. Ancak deodorantlar bazı kişilerde kokuyu baskılamak için yetersiz kalır ve parfüm kokusu ile birleşerek daha ağır bir kokuya yol açabilir. Bu nedenle ter kokusunu engellemek için daha doğal yöntemler uygulamakta fayda vardır.

Ter Kokusunu Engellemek İçin Doğal Yöntemler

Ter kokusuna doğal çözüm denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk gelen uygulama karbonat olacaktır. Bunun için bir yemek kaşığı limon ile bir yemek kaşığı karbonat karıştırılır. Elde edilen karışım koltuk altına sürülür ve bir süre bekletilerek durulanır. Hoş bir koku olması isteniyorsa içerisine birkaç damla çay ağacı yağı da ilave edilebilir.

Elma sirkesi de işe yarar yöntemlerden biri olup bir pamuk yardımıyla koltuk altına uygulanır. Ciltteki ph dengesini sağlayacak bu uygulama ter kokusunun azalmasını sağlayacaktır. Doğal deodorant yapmak adına sirke az miktarda su ile karıştırılarak koltuk altına sıkılabilir. Doğrudan koltukaltına limon sürmek de işe yarayacaktır.

Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Ter kokusunu önlemek için turp, domates, çay ağacı yağı, bebek pudrası, marul, biberiye, lavanta yağı, nane, ada çayı gibi doğal ürünler etkili olacaktır. Ada çayı koltuk altında bulunan ter bezlerinin aşırı çalışmasını dengeleyici etkiye sahiptir. Geçici olarak ter kokusuna çözüm bulmak isteniyorsa adaçayı demlenerek koltuk altı bölgesine bir pamukla sürülür. Bir süre beklendikten sonra temiz su ile durulamak gerekir. İsteğe bağlı olarak seyreltilmiş adaçayı yağı kullanmak da işe yarayacaktır. Bu gibi doğal ürünleri kullanırken talimatlara bağlı kalmakta fayda vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu