Sağlık

Ofiste Sağlıklı Beslenme için 5 Altın Kural

Ofisteki iş yükü ve yoğunluğu ofiste çalışanların beslenmelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Düzensiz beslenme alışkanlıkları ortaya çıkmıştır. Altın kurallar ne şimdi bunları inceleyelim.

  1. Gününüzü Ara Öğün Yapmadan Sonlandırmayın

Yoğun çalışma ortamlarında ofislerdeki sağlıklı beslenme yaparken ara öğünler çoğu zaman unutulmaktadır. Ara öğünlerin sağlıklı beslenmedeki yeri çok önemlidir. Metabolizmayı hızlandırmak adına gün içinde 2 ara öğün yapılması önerilmektedir. Taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık fıstık gibi ara öğünleri tüketmeniz tavsiye edilir.

  1. Öğle Yemeğini Farklı Besin Grupları ile Zenginleştirin

Yoğun iş temposunda olduğunuzda öğle yemeğini kesinlikle atlamamanız gerekir. Öğle yemeğinde ağır kalorili besinleri almak yerine ızgara, haşlama ve fırında et yemekleri, zeytinyağlı sebze yemekleri tüketmeniz önemlidir. Bunların yanında salata ve yoğurt tüketmeniz de sizler için yararlı olacaktır.

  1. Yoğun Çay ve Kahve Tüketimi Yerine Limonlu Su Tüketin

Ofisler de iş başındayken çay ve kahve tüketimi oldukça fazladır. Çay ve kafein alımını yükselttiğiniz de vücut su atılımını kolaylaştırırsınız ve bu yüzden de konsantrasyon kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Bu da demir emilimine engel olacaktır. Çay ve kahvelerinizi şekersiz içmeniz de çok önemlidir. Böylelikle ofiste sağlıklı besin alımı yapabilirsiniz.

  1. Metabolizmayı Hızlandırmak Adına Bol Bol Su Tüketin

Gün için de bol bol su tüketmeniz vücudunuz adına çok önemli olacaktır. Suyu günlük 2.5-3 litre tüketmeniz yararlı olacaktır. Su tüketimi yapacağınız esnada suyunuza bir limon dilimi, nane gibi bitkisel besinlerle daha yararlı bir hale getirebilirsiniz.

  1. Günün İlk Saatlerindeki Kahvaltı

Güne başladığınız da yapacağınız kahvaltı iyi bir gün başlangıcı yapmanız adına önemli bir ilk adımdır. Hafta içleri ofisteki yoğun iş temposuna karşılık yapacağınız kahvaltı sizler için iyi bir zindelik ve motivasyon kazandıracaktır. Ofiste beslenme adına önemli altın kuraldır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu