Eğitim & Kurs

MEB Mahmut Özer Açıkladı: Yaz Okulları Açılacak

MEB Mahmut Özer Açıkladı: Yaz Okulları Açılacak! Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin yaz aylarında yaşadıkları öğrenme kayıplarını telafi etmek amacıyla ülke genelinde yaz okulları açma planları yapıyor.

MEB Mahmut Özer Açıkladı: Yaz Okulları Açılacak! Bakan Mahmut Özer’in imzasıyla tüm illere gönderilen bir yazıda, destekleme ve yetiştirme kurslarının 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında düzenleneceği belirtilmektedir.

Yaz Okulları Açılacak

Bu yıl özellikle 6 Şubat depremi gibi önemli bir felaketin etkisi altında kalan bölgelerdeki öğrencilere öncelik verileceği vurgulanmaktadır. Deprem sonrasında, bölgedeki okullarda kademeli olarak eğitim-öğretime başlandığı hatırlatılan açıklamada, oluşan öğrenme kayıplarını gidermek amacıyla “olağanüstü durumlarda, yönetim, öğretim, işleyişe ve eğitime ilişkin alınması gereken tedbirler” çerçevesinde hareket edileceği ifade edilmektedir.

Açıklamada, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının 16 Haziran’da sona ereceği ve öncelikli olarak afet bölgesinde bulunan 11 ilde, ikinci dönemde ortaya çıkan öğrenme kayıplarını gidermek için 1 Ağustos tarihinden başlayıp 1 Eylül tarihine kadar yaz okullarının düzenleneceği bildirilmektedir.

Yaz okulları, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik olacak ve öğrenci ve öğretmenlere istedikleri il veya ilçedeki okul ve kurumlarda kurslara katılma imkânı sağlanacaktır.

Ayrıca, İngilizce ve matematik derslerinden oluşturulan çerçeve programlar kapsamında, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören istekli öğrencilere 3 Temmuz-1 Eylül 2023 tarihleri arasında ülke genelinde yaz okulları açılacak. Bunun yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel örgün ve resmi eğitim kurumlarında ders gören 12 ve 8. sınıf öğrencileri ile mezunlara yönelik destekleme ve yetiştirme kursları düzenlenecektir.

Halk eğitimi merkezlerinin de çok yönlü kurslar düzenleyeceği belirtilmektedir. Bu kurslar, öğrencilerin yanı sıra yetişkin vatandaşlara da hizmet verecektir.

Bakan Özer Açıkladı

Bakan Özer, açıklamalarına şu şekilde devam etmektedir: “Afet bölgesinde uygun şartlara sahip olan okullarımız ile ülke genelindeki kurumlarımızın binaları ve ekleri, öğrencilerimizin kullanımına açık olacak. Okul öncesi eğitim çağındaki tüm öğrencilerimize yönelik anaokullarımızda ve ana sınıflarımızda yaz eğitim programları başlatılacak. Ayrıca, özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için yaygın eğitim kursları düzenlenecek ve bu kurslara katılımları sağlanacaktır.”

2013-2024 eğitim-öğretim yılında afet bölgesinde bulunan on bir ilde, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemindeki öğrenme kayıplarının giderilmesi amacıyla Bakanlık tarafından hazırlanan programlar, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk 4 haftasında da uygulanmaya devam edecektir. Okullarda gerçekleştirilecek eğitim-öğretim faaliyetleri sırasında öğrencilerin öğrenme kayıpları tespit edilecek ve bu kayıpların giderilmesi için destekleme ve yetiştirme kursları düzenlenecektir. İlkokullarda da yetiştirme programı kapsamında faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu