Sağlık

Mantar Zehirlenmesinde Ne Yapmak Gerekir?

Mantar Zehirlenmesinde Ne Yapmak Gerekir?

Mantarlar lezzetli tatlarıyla çoğu kişiyi cezbeder. Bu lezzetli tatlarının yanında bazı mantarlar zehirli yapılarıyla ölümcül sonuçlara varan sıkıntılar da yaşatabilmektedirler. Bu nedenle mantarların zehirli olanlarını ayırmak ve buna göre mantar tüketmek önemlidir.

Amatoksin ve zehirli çayır mantarları ülkemizde en sık rastlanılan zehirli mantar türlerindendir. Unutulmamalıdır ki mantarları ne kadar kaynatıp suda bekletirsek bekletelim mantarların zehrini yok edemeyiz. Bunun kesinlikle iyi bilinmesi gerekmektedir. Yapılması gereken eğer mantar tüketeceksek, tükettiğimiz mantarları güvenilir bir market almamızdır.

 

Zehirlenme Belirtileri

Mantarlarda zehirlenme belirtileri en fazla iki saat sonra görülmeye başlar. Belirtiler susama, el ve ayakların soğuması, mide bulantıları, kusma ve şiddetli karın ağrıları şeklinde kendini gösterir. Bazı mantar türleri zehirlenme belirtilerini bir iki saat sonra ortaya çıkarırken bazı türlerde ise bu belirtilerin görülme süresi on iki saate kadar çıkabilmektedir. Bunların yanında vücudun kendini salması, halsizlik ve tüm vücutta soğuma belirtileri de mantar zehirlenmeleri vakalarında sıkça görülen bir durumlardandır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Genellikle pazardan alınan mantarların doğal ve de zararsız olduklarına inanılır.  Pazarda satılan mantarlar denetlenmiş bir şekilde mi satışa sunulduğu yoksa üreticinin kendinin mi topladığını söylememiz çok zordur. Bu nedenle şayet mantar yemek istiyorsanız sürekli market alışverişi yaptığınız denetimi yapılmış ve sağlıklı bir şekilde paketlenmiş mantarlardan alıp tüketmeniz doğru olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu