Sağlık

Kulak Arkası Şişmiş Lenf Düğümlenmesi

Durumlarda ortaya çıkabilecek kulak arkası şişmiş lenf düğümlenmesi kişilerin dikkat etmesi gereken rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Vücutta oluşan enfeksiyonun işareti olarak görüldüğünden dikkatli olunması önemlidir. Kulak arkasında oluşan şişlik durumunda mutlaka uzman doktora danışılması gerekir. Yapılacak olan kontroller özellikle belirlenecek olan duruma uygun şekilde yapılacak tedavi ile sorunun çözülmesini sağlayabilir. Kulak arkasında oluşan bezenin uzun süre kalması durumunda geç kalınmadan mutlaka uzman doktor ile görüşme yapılması gerekir.

Kulak Arkasında Lenf Düğümlenmesinin Nedenleri

Farklı durumlarda ortaya çıkabilecek lenf düğümlenmesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Enfeksiyon

Mantar, virüs ve bakteriler özellikle vücuda girmesi durumunda lenf bezlerinde şişkinlik durumu söz konusu olabilir. Özellikle enfeksiyonun şiddetli olması durumunda görülmektedir.

  • Bağışıklık Sistemindeki Sorunlar

Deri veremi, haşimato hastalığı gibi pek çok farklı rahatsızlık özellikle bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir.

  • Yaralanmalar

Boyunda oluşacak yaralanmalar lenf düğümlenmesi gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle vücudun iyileşme sürecinde ortaya çıkartmış olduğu belirtiler arasında yer almaktadır. Yaralanmaların düzelmesi durumunda problem giderilebilir.

  • Kanser

Vücutta oluşabilecek bazı kanser türleri lenf düğümlenmesinden problemini oluşturabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Tedavi edilmesi durumunda oluşan şişkinliğin giderilmesi sağlanabilir.

Lenf Düğümlenmesi Tedavisi

Yapılacak olan kontroller özellikle kulak arkası lenf düğümlenmesi tedavi seçeneğin belirlenmesini sağlamaktadır. Enfeksiyon nedeniyle oluşan problemlerde antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Özellikle bölgede oluşan enfeksiyonun temizlenmesi gerekir. Bu sayede şişkinliğin giderilmesi sağlanır. Evde tedavi uygulayacak olanlar sıcak pres uygulayarak rahatlayabilirler. Ancak bu durum farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Yiyecek ve içeceklerde yapılacak olan seçimler enfeksiyon probleminin giderilmesi üzerinde etkili olması durumunda şişkinliğe giderilmesini sağlayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu