Teknoloji

Köpekler Depremi Önceden Bilemez

Halk arasında sürekli konuşulan bir şehir efsanesi olan deprem olmadan önce  bazı hayvanların depremin olacağını hissetmesi ile ilgili inanılan düşüncelerin doğru olup olmadığına dair bilim insanlarından açıklama geldi.

Birçok kişi kedi ve köpeklerin deprem olmadan önce dengesiz ve huzursuz davrandıklarını, kedilerin ve köpeklerin bu davranışları sergilemelerinin peşinden deprem olduğunu öne sürmektedir. Bu yönde bulunan birçok iddiaya rağmen yakın zamanda yapılmış olan bir çalışma deprem olduğu süreç içerisinde hayvanlarda gerçek bir öngörüye yeteneğinin bulunmadığını ifade ediyor.

Amerika Sismoloji Topluluğu Açıkladı

Amerika Sismoloji Topluluğu tarafından yayınlanmış olan bir çalışmada evcil hayvanlar ve çiftlik hayvanları üzerinde yapılan çalışmalarda deprem öncesi tahmin yeteneği ile ilgili iddialar araştırıldı.

Bu araştırmada görevli olan bilim insanları ve araştırmacılar elde edilen verileri bir sonuca varabilmek için taradı ve bu iddiaların hiçbir şekilde bilimsel bir veriye ya da çerçeveye dayanmadığını buldular. Bu araştırmanın başyazarı tarafından yapılan açıklamada hayvanların dalgalar tarafından üretilen sismik dalgaları algılayabileceğini, bunun dışında yeraltı sularında meydana gelen değişiklikler ya da hayvanların algılayabileceği yerlerden çıkan gazların kedi ve köpeklerin ön ayaklarında tetiklemeye etken olabileceği ifade edildi. Doğal olarak bu iddiaların katlanabilmesi amacıyla çok daha uzun süreli gözlemler yapılması gerekiyor ve özellikle depremlerin tahmin edilmesi mümkün olmayan yapısı dikkate alındığında kedi ve köpek dostlarımıza güvenmek daha normal gibi gözükmekte fakat bu konu ile ilgili çok daha fazla bilgi gelene kadar deprem konusunda bu dostlarımıza güvenmemek en iyi tercih olacak. Hayvanların depremi önceden hissetmesi hakkında kesin bilgiler elde edildiği zaman belki de kedilerin gece olunca garip hareketler yaparak sağdan soldan niçin koştuklarını açıklayan bilimsel bir neden de bulunabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu