Gebelik

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Yaz ya da kış fark etmeksizin, herkes için uygun hidrasyon çok önemlidir. Hamilelikte su içmek daha da önemlidir. Bu yazımızda hamilelikte bu alışkanlığın faydaları ve öneminden bahsedeceğiz. İşte, hamilelikte su içmenin faydaları hakkında bilinmesi gerekenler…

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları Nelerdir? İnsan vücudunun %65’i sudan oluşur, bu nedenle yaşam için ilkel bir bileşendir. Birçok insan düzenli olarak su içmeyi zor bulur ve bu sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hamileler Günde Ne Kadar Su İçmeli

Özellikle hamile olanlar için su daha da önemlidir. Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’na göre, hamilelikte sıvı alımının önemi göz önüne alındığında, hamilelerin günlük su tüketimlerini en az 300 ml artırmaları önerilir. Genel olarak insanların günde 1,2 ila 2 litre, hamile kadınların ise günde 2 ila 3 litre arasında su içmeleri önerilir. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da hamilelik sırasında sıvı alımına yardımcı olması için alınan uygun sıvı türlerine dikkat etmektir.

Hamilelikte Hangi Tür Sıvılar İçilmeli

Bazı insanlar için aşikar gibi görünse de her hamile kadın sudan veya diğer sıvılardan aynı şekilde fayda görmez. Örneğin, diyetiniz gereklilikleri karşılamıyorsa, doktorunuz kalsiyum ve magnezyum açısından yüksek su önerebilir.

Su: En uygun su türü, sodyum içeriği düşük ve gazsız maden suyudur. Gaz kabarcıkları şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca, bakteriyel kontaminasyonu önlemek için başkalarının şişenizden veya bardağınızdan içmemesine her zaman dikkat edin.

Meyve Suları: Her zaman vitamin açısından zengin, boya ve şeker içermeyen doğal meyve sularını tercih edin. Hamilelik döneminde su içmekte zorluk çekenler için alternatif olabilecek meyvelerin bazı türleri sağlık açısından ekstra faydalar sağlıyor.

Süt: Süt, %90 su içerdiğinden ve hamilelik sırasında yüksek talep gören proteinler ve kalsiyum içerdiğinden, hidrasyon açısından güçlü bir müttefiktir. Daha az yağ içerdiklerinden yağsız veya yarım yağlı versiyonları tercih edin.

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları

Hamile kadınlar için su, kanın akışkanlığına fayda sağlayarak vücudun beslenmesine ve oksijenlenmesine yardımcı olur. İyi hidratlı olmak aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savaşmayı kolaylaştırır ve vücuttaki hormonların artışına karşı bir kontrpuan sağlar. İyi hidrasyon ve yüksek lifli bir diyeti birleştirmek, kabızlık ve hemoroit olasılığını azaltabilir. Su ayrıca mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarının giderilmesine de yardımcı olur. Bu nedenle hamilelikte su içmenin faydaları oldukça fazladır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu