Gebelik

Hamilelerin Tüketmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelerin Tüketmesi Gerekenler Nelerdir? Hamileler genelde yeme içmelerine önceki hayatlarına nazaran daha dikkat ederler. Çünkü hamilelerin artık sorumlu olduğu bir bebekleri ve sağlığına dikkat etmelerini gerektiren bir vücutları vardır.

Hamilelerin Tüketmesi Gerekenler Nelerdir? Protein, çinko, bakır, magnezyum gibi faydalı mineraller genelde işe yaramaktadır. Hamilelerin tüketmesi gerekenler sırasıyla aşağıdaki gibidir.

Protein

Hamilelikte artan protein ihtiyacını vücuda vermek için kırmızı ve tavuk eti hindi eti, süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünleri, yumurta, balık ve baklagiller (fasulye, mercimek, fasulye vb.) gibi protein yönünden fazlaca zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Protein, hayvansal protein ve bitkisel protein olarak iki kısma ayrılır. Bitkisel ve hayvansal proteinlerin diyet alımı eşit olmalıdır.

Kalsiyum

Hamilelik sırasında, kalsiyum alımınızı iki katına çıkarmanız gerekir. Çünkü hamilelik sırasında annenin kemiklerinden sürekli kalsiyum kaybı olur. Kalsiyum yönünden bolca zengin olan yiyecekler peynirler, süt, yoğurt çeşitleri ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Tifo, tüberküloz gibi hastalıklardan korunmak için yediğiniz peynir ve sütün sağlıklı ve pastörize olmasına dikkat edin.

Demir

Özellikle 3. aydan sonra “hematopoetik faktörler” yani içerisinde demir barındıran bazı yiyecek içeceklerin alınması ve demir içeren ilaçların kullanılması önemlidir. Çünkü bu aylar da gebelerde kansızlık sorunu baş gösterebilmektedir. Hamile bir kadının yemeğe ek olarak alması gereken tek hazırlık demirdir. Hamileliğin ilk zamanların da sık görülen mide bulantısı, kusma ve mide problemleri daha da kötüleşebileceğinden üçüncü aydan sonra demir tedavisine başlanması önerilir. Gebelerde demir eksikliği; halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, uyuşukluk ve kalp çarpıntısı gibi semptomlara neden olabileceği gibi, erken doğum, anne karnında fetal gelişme geriliği, ölüm ve düşük gibi komplikasyon riskini de artırır. Ayrıca ileri seviyede anemisi olan hamile kadınlar doğum ve doğum sonrası kötü bir dönem yaşarlar. Demir eksikliğini vücutta en aza indirin, hematopoietik; Kırmızı et, yumurta, fasulye, pekmez, kuru üzüm ve diğer besinler tüketilmelidir. Ayrıca C vitamini yönünden bol bulunan meyve ve sebzeler bağırsakta demir emilimini artırır. Bazı kişiler hamilelik sırasında mide problemleri nedeniyle demir tabletleri kullanamayabilirler. Bu kişilerde oral demir solüsyonu kullanılabilir. Demir ilaçları gerek görüldüğü takdirde kişilere iğne olarak da vurulabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu