Gebelik

Gebelikte Düşük Tehlikesi Belirtileri

Gebelikte Düşük Tehlikesi Belirtileri

Gebeliğin ilk dönemlerinde görülen vajina kanamaları düşük tehdidi olarak bilinir. Düşük tehdidi en çok rahimde açılma y ada olası bir değişiklikten kaynaklanabilir. Kanamanın beraberinde kramp ve şiddetli ağrı var ise düşük olma ihtimali oldukça yüksektir.

İlk dönemlerde yaşanılan kanamalara sık rastlanıyor. Bu tür kanamaların birçoğu tehlikeyi atlatırken, bazı gebelikler maalesef düşük ile sonuçlanabiliyor. Kanamanın başlangıcında sebebini öğrenmek amacı ile ultrasonografide bebek ve kalp atışları gözlenir durum incelemesi yapıldıktan sonra düşük tehlikesinin olup olmadığı belirlenir.

Gebelikte kanama, kramp ve şiddetli ağrı görülmesi ciddi bir durumdur ve hiç vakit kaybetmeden uzman doktor tarafından durumun değerlendirilmesi gerekir. Muayene esnasında çeşitli incelemeler yapılarak kanamanın neden kaynaklandığı bulunur.

Düşük tehlikesi durumunda fazla bir tedavi seçeneği yoktur. Kanama şiddetine bakılarak bazı aktivite kısıtlamaları getirilir. Kanamanın durumuna göre değiştirilebilir. Çok koyu renk olmayan kanamalarda hastaya ağır kaldırma kesinlikle yasaklanır ve yatak istirahatı verilir. Yatarak dinlenmelidir. Kanama çok şiddetli ise kesinlikle yatak istirahatı ve sadece yemek ve tuvalet ihtiyaçları için kalkmalı onun haricinde sürekli dinlenmelidir.

Şiddetli ağrı, kanama ve kramplar hala devam ediyorsa ve düşük önlenemiyorsa Annenin hayatını korumak amacıyla sağlığı için gebeliğe son verilmesi gerekebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu