Diyet

Bebeklerin Beslenme Şekilleri

Dünyaya gözlerini yeni açan ve her şeye yabancı olan bebeklerin bu alışık olmadıkları dünyaya alıştırmanın en başlıca yolu yemek yeme alışkanlığının kazandırılmasıdır. Fakat henüz çok küçük olan ve her besini tüketebilecek bünyeye sahip olmayan bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir.

Bebeğin sağlığı için en önemli besinlerden olan anne sütü bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişiminde büyük rol oynar. Fakat annelerin bebekleri için yeterli sütlerinin olmaması durumunda uzman önerisi ile dışarıdan beslenme yoluna başvurulabilir.

 

Bebeklerin Beslenme Şekilleri
Bebeklerin Beslenme Şekilleri

Anne sütü ile beslenen bebeklerin acıkma ve sütü emme durumlar göz önünde bulundurularak 3 saatte bir emzirilmelidir. Normal mama ile beslenen bebeklerin ise 4 saatte bir beslenmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. İlk 6 ayda bebeğin geceleri süt ihtiyacı hissetmesi daha sık olsa da bu süreçten sonra daha aralıklı saatlerde beslenme gerçekleştirilir.

Doktorların belirledikleri sürelerden sonra bebeğe anne sütünün yanında uygun gıdalar verilerek bebek normal besinlere yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Fakat çok ağır olan ve yetişkinlerin tükettikleri besinlerin bebeklerin de tüketebileceği asla düşünülmemelidir.

Bebeklerin Beslenme Şekilleri
Bebeklerin Beslenme Şekilleri

Bebek için Ek Gıda

İlk 6 aydan sonra anne sütü ile birlikte bebeğe sebze püresi gibi besinler verilebilir. Hassas bir sindirim sistemine sahip olduğu unutmamalı ve uzmanların önerdiği besinlerin bebeğe takviye edilmesine dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra bebeğe yoğurt ve muhallebi gibi hafif besinlerde verilebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu