Diyet

Baharda Beslenmenizi Düzenleyin

Vücudunuzun dengesini korumak ve organlarınızın sağlıklı işleyişini sürdürmelerini sağlamak için proteini karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin düzenli bir şekilde yeteri kadar alınması gerekir. Bu besinlerin birbirinden farklı dengesiz şekilde alınması beslenme bozukluğuna yol açmaktadır. Beslenme bozukluğunun sonucunda ise bağışıklık sisteminin de etkilenmesi ve çeşitli hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmaz bir durumdur.

 Baharda Beslenmenizi Düzenleyin
Baharda Beslenmenizi Düzenleyin

Beslenme bozukluğunun en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Türkiye de bebeklerde, çocuklarda ve hamile kadınlarda çok sık görülen bir durumdur. Özellikle çocuklarda beslenme bozukluğuna bağlı şişmanlık ve zayıflık gibi kronik hastalıkların oluşması muhtemel bir sonuçtur. Bu durum yetişkinlerde de kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı ve tansiyon yüksekliği şeklinde görülür.

Beslenme Bozukluğu Öldürebilir!

Beslenme bozukluğu sanıldığı gibi sadece şişmanlığa ve zayıflığa neden olmaz. Beslenme bozukluğu, uzun vadede organların işlevlerini yitirmesine ve metabolizmanın düzenli çalışmamasına neden olarak kişilerde hayati risk yaratır. Beslenme alışkanlıklarının çocukluk hatta bebeklik döneminden itibaren kazanıldığından aile faktörü bu olayda büyük rol taşır. Ailedeki kişi sayısı, ekonomik durumu, ailenin beslenme konusundaki bilgisi ve anne- babanın yaşı gibi unsurlar doğru bir beslenme alışkanlığı kazanılmasında önemli görülen faktörlerdir.

 Baharda Beslenmenizi Düzenleyin
Baharda Beslenmenizi Düzenleyin

Beslenme bozukluklarının tedavisinde doğru beslenme yöntemleri ile hasta yönlendirilirken bunun yanı sıra medikal tedavi ve psikolojik tedavi ile de hasta motive edilmeye çalışılır. Bahar aylarında en çok dikkat edilmesi gereken sağlıklı beslenme, şekerli ve çok fazla karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmemesini gerektirir. Kızarmış ve kavrulmuş yiyeceklerin yerine de haşlanmış ve ızgara yapılmış yiyeceklerin tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu