Sağlık

Alerjik Öksürük Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Öksürük Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Solunum yollarında meydana gelen tahrişe karşı doğal bir tepkiye alerjik öksürük adı verilir. Bizde bu yazımızda alerjik öksürük nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenleri ele aldık.

Alerjik Öksürük Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Meydana gelen öksürük, soluk borusu, akciğer ve boğazda bulunan reseptörlerin tepki vermesiyle meydana gelir. Bazı durumlarda hırıltı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve solunum sıkıntısını belli etmek amacıyla alerjik öksürük oluşur.

Alerjik Öksürüğün Nedeni

Kişilerde alerjik öksürük, bağışıklık sisteminin alerjen türlerine tepki vermesi ile meydana gelir. Bu durum polenler, küf gibi yabancı maddeler vücudun bağışıklık sistemi tarafından kabul edilmemektedir. Diğer bir deyişle, kişinin bağışıklık sistemi dışarıdan gelen bunun gibi yabancı maddelere karşı temizlik yapmasıdır. Bu esnada bazı savunma görevi yapan bazı hücreler, histamin adı verilen kimyasalları üretmeye başlar. Bunun sonucu da alerjik öksürük oluşur.

İnsanlarda ortaya çıkan bu alerjik öksürük, burun akıntıları, boğazda ağrının oluşması ve soğuk algınlığı gibi durumları ortaya çıkarır. Bu durumları çoğu kişi neden olduğunu bilemez. Bu hastalık durumuna halk arasında saman nezlesi adı verilmektedir. Genellikle kuru öksürük olarak ortaya çıkar ve balgam oluşmaz.

Alerjik Öksürük Belirtileri

İnsanlarda meydana gelen bu alerjik öksürük genel olarak kuru öksürük olarak ortaya çıkar. Bu öksürük türünde balgam veya mukus oluşmaz. Mevsimsel olarak insanlarda görülür. Kuru öksürük, burun akıntısı, hapşırma boğazda meydana gelen gıcıklanma ve gözde kaşıntılar hastalığın belirtileri olarak görülür.

Meydana gelen öksürüğün alerjik olup olmadığını anlamak için birkaç yol bilinmektedir. Genel olarak boğazda, gözde kaşıntılar öksürükle beraber olur. Alerjik öksürük oluşması durumunda ateş oluşmaz. Meydana gelen öksürüğün alerjiden olup olmadığını anlamak için test yapılması uygun olur.

Alerjik Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Alerjik nedenlerden dolayı meydana gelen öksürükten kurtulmanın yolu yaşam tarzında değişiklik yapılmasıdır. Alerjik öksürüğün hangi alerjenlere göre meydana geldiği önemli olmaktadır. Evdeki tozlardan, evcil hayvanlardan ve yatağın değiştirilmesi gibi durumlar alerjik öksürükten kurtulmanın yollarıdır.

Mevsimsel olarak ortaya çıkan bu alerjik öksürükten düzenli bir alerjik test yaptırarak nelere karşı alerjinizin olduğunu öğrenmiş olursunuz. Alerjik öksürük alerjenlere maruz kalınması durumunda hemen olduğu gibi daha sonraları da ortaya çıkmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu