Sağlık

Adet Kanamasının Durması İçin Ne Yapılmalıdır?

Adet Kanamasının Durması İçin Ne Yapılmalıdır? Her beş kadından birinde görülen adet kanaması durdurulamaması sorunu zamanla önemli sağlık sorunlarını da meydana getirebilmektedir.

Adet kanamasının durması için ne yapabilirim sorusu birçok kadının merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. birçok açıdan önemli sağlık sorunlarını doğurabilen bu sorunun çözümü için mutlaka tedavi yöntemleri uygulanması gerekir.

Aşırı Adet Kanaması Nedir?

Aşırı adet kanaması birden fazla kadında görülen sorunlar arasında yer almaktadır bu sorun aynı zamanda tıp dilinde ise menoraji olarak adlandırılmaktadır. Sorunun kaynağı olarak özellikle ardışık birden fazla adet döneminde ise aşırı kanama olması durumunda menoraji olarak da adlandırılmaktadır.

Bu durum belli bir adet döneminde kaybedilen kanın oranı her kadın için farklı olabileceği için bu durum aşırı adet kanaması sorununun kaynağını da kesin bir biçimde tanımlamak zor olacaktır.

Yapılan araştırmalara da bağlı olarak aşırı adet kanaması sorunun da bir adet döneminde ise 60-80 ml veya daha fazla görülen kanama olarak da kabul edilmektedir. Aşırı adet görme sorunu yaşayan kadınların birçoğunda %40-60’ında da görülen bu sorunda bir neden bulunmaktadır. Aşırı adet görmenin sorunları arasında özellikle nedenleri arasında özellikle rahim ağzı aynı zamanda rahim içi polipleri gibi sorunlarda bulunmaktadır.

Normal Adet Kanaması Nasıl Olmalı?

Bu tür bir sorunda rahim yoluyla dışarıya kanama olarak dönmesine adet kanaması adı verilir. Normal adet kanamaları 28 günde bir gerçekleşmektedir. Bu aynı zamanda 24 ile 35 gün arasında da olabilmektedir. Adet kanaması sorunu bir kadın için adet döngüsü açısından son derece önemlidir. Adet kanamaları 12 yaşlarında başlar ve 56 yaşına kadar menopoz dönemine kadar da devam eder.

Aşırı adet kanamasına neden olan tedaviler

Aşırı adet kanamasının tedavileri birden fazladır burada sunduğumuz aşırı adet kanaması tedavisinde kullanılacak üç yöntem şu şekildedir.

  • Kanın pıhtılaşması için ilaçlar bu bazen kanın pıhtılaşması için kullanılmaktadır.
  • Tüpleri bağlatma: Daha fazla çocuk sahibi olmamak için yapılan bu yöntemle de aşırı adet sorununun önüne geçilmiştir.
  • Kemoterapi: Rahim kanseri olduğu bilinciyle aşırı adet kanaması sorununda uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu