Anne-Bebek

8 Aylık Bebekler Hangi Meyveleri Yemekten Hoşlanır?

8 Aylık Bebekler Hangi Meyveleri Yemekten Hoşlanır? Bebeklerde sadece anne sütüyle beslenmek belli bir süreç alır, ek gıdalar alma süreci ise bebeğin 6 aylık olmasıyla başlar.

8 Aylık Bebekler Hangi Meyveleri Yemekten Hoşlanır? Bazı bebekler 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenerek beklenen kiloya ulaşamazlar. Bu durumda bebekler için katı besinlerin püre haline getirilmesi gerekiyor, ek besinler bu süreçte bebeğin beslenmesini destekleyecektir. Aynı zamanda besin değeri yüksek olan meyvelerin bebeğe yedirilmesi ileri zamanlarda yeme alışkanlığı kazandırır.

  • 8 aylık bebek hangi meyveleri yiyebilir
  • 8 aylık bebek ek gıda tablosu
  • 8 aylık bebek hangi meyveleri yiyebilir
  • 8 aylık bebek hangi meyveleri yiyebilir
  • 8 aylık bebek hangi sebzeleri yer
  • 8 aylık bebek kaç ml mama içer
  • 8 aylık bebek hangi sebzeleri yer
  • Bebeklere meyve hangi saatte verilmeli

Bebeklere Meyve Püresi

Bebekler meyve püresi yoğurt sebze püresi gibi ek besinlerle desteklenir. Ancak bunun da abartılmaması gerekiyor. Ek gıdalar sadece tamamlayıcı niteliğe sahiptir ve 8 ay doluncaya kadar bebeğin besininin yüzde sekseni anne sütü olmalıdır. Bebeklerde ek besinlere başlama süresi 6 aydan sonra olmalıdır. Bu süreçte de bebeğin aldığı besinlerin yarısından fazlası anne sütü olmalıdır. Aile öyküsüne göre bebeğin alerjisinin olabileceği çilek domates balık yumurta gibi besinler dikkatli verilmelidir.

Bebeğin Besine Geçiş Süreci

Bebeğin anne sütünden kesilerek meyve püresi yemeğe başlaması hem anne için hem bebek için son derece özel bir deneyimdir. Küçük çay kaşığıyla başlatılan bu beslenme günde bir veya iki kez birer kaşık ile başlatılır. Bebeğe çok hızlı ya da çok yavaş yedirmemek gerekiyor. Ayrıca besine başlayacaksanız, ilk etapta besinleri çeşitlendirmeyin. Bebeğin midesinin besini sindirip sindirmemesi de anne tarafından gözetlenmelidir. Örneğin bebeğe verdiğiniz bir çay kaşığı elma püresi, muz püresi veya sebze püresi bebeğin ishal olmasına neden oluyorsa bebek bunu sildirmemiş demektir. Bu durumda besini birkaç hafta ertelemekte yarar vardır. Bu konuda en yaygın yanlış bir uygulama meyve sularının bebeğe biberonla verilmesidir ki bu yol bebeğin dişlerinin çok çabuk çürümesine yol açıyor. Uzun süreli yapay ya da doğal şekerlerle dişlerin teması diş çürümelerine yol açıyor. Enfeksiyon riski fazla olduğu için bebeğin besin sürecine geçişinde inek sütü koyun sütü verilmemelidir. Bebek için kullandığımız biberon ve kaşıkların çok daha dikkatli temizlenmesine özen gösterilmelidir. Hazırlanan pürelerin her seferinde taze hazırlanması gerekiyor. Bebeğin su ihtiyacını karşılamak için mutlaka kaynatılıp mikroplardan arındırılmış suyun içilmesi 1 yaşına kadar gerekli bir uygulamadır

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu